ATO’nun 94. Yıldönümü Kutlandı

Ankara Tabip Odası’nın (ATO) 94. Yıldönümü 28 Eylül 2023 Perşembe günü ODTÜ Vişnelik tesislerinde geniş katılımlı bir törenle kutlandı. Törende 6 Şubat Depremlerinde yaptıkları çalışmalardan ötürü ATO 94. Yıl ödülüne layık görülenlere plaketleri verildi.

Hekim Postası 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın da katıldığı törende açılış konuşmasını yapan ATO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Baytemür, ATO’nun kurulduğu günden itibaren meslektaşlarının hak ve çıkarlarını savunduğunu ve bunun yanında halkın sağlık hakkı ve ülke sorunlarına duyarlılığını kararlılıkla sürdürdüğünü belirtti.

6 Şubat depremleri sonrasında gönüllü kuruluşların bölgede gösterdikleri olağanüstü çabaya işaret eden Dr. Baytemür, bölgede yaptıkları çalışmalardan ötürü başta TTB Merkez Konseyi, TTB Olağandışı Koşullarda Sağlık Hizmeti Kolu, TTB Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kol ve komisyonlarına, tabip odalarına, uzmanlık derneklerine, TMMOB, TDB, TVHB, TEB, TBB ile bölge odalarına, KESK ve SES’e, dayanışma gönüllülerine, sol ve sosyalist partilere, Halkevleri’ne, kadın dayanışma ağlarına, yerel meclislere, Japonya ve Tayvan başta olmak üzere ulusal tabip birliklerine, Direct Relief nezdinde uluslararası yardım kuruluşlarına, büyükşehir, il ve ilçe belediyeleri, madenciler ve bölgede görev yapan gazetecilere teşekkürlerini sundu.

94. Yıl ödüllerine deprem bölgesi çalışmalarının damga vurduğunu söyleyen Dr. Baytemür sözlerini “Cumhuriyetimizin 100. yılında umudu tekrar filizlendiren, düştüğümüz yerden ayağa kaldıracak olan azim ve kararlılığımızla sizlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” diye bitirdi.

Dr. Baytemür’ün konuşmasının ardından deprem bölgesinde yaptıkları çalışmalar dolayısıyla ATO 94. Yıl ödülünü almaya hak kazananlara plaketleri takdim edildi.

 “Ödül için yapmadılar ama değerlendirenlere teşekkürlerimi iletiyorum”

Plaketini Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’tan alan Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Mustafa Ünsal deprem bölgesinde birlikte çalıştığı ekip sorumlularını sahneye davet ederek kendisine verilen ödülün aslında onların ödülü olduğunu söyledi.

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş yaptığı konuşmada “Deprem olur olmaz tüm Türkiye ayaklandı. Orada büyük bir koordinasyonsuzluk oluştu. Bizler Kahramanmaraş’ta görevlendirildik ve uzun süre orada kaldık. 2 binin üzerinde personelimiz gitti hatta inanın gönüllü gitti ve dönmek istemeyerek görev sürelerini uzattılar. Sağlıkçılarımız da oradaydı. Sadece kurtarma amaçlı değil, çadırlarda kalan insanların, çocukların sağlığı için orada çalıştılar. Her ne kadar yok sayılsak da önemli olan birilerinin görüp takdir etmesi değil bizim vicdanlarımızın rahat olmasıydı. Emek veren tüm personelime sağlık daire başkanım nezdinde çok teşekkür ediyorum, ödül için yapmadılar ama değerlendirenlere de teşekkürlerimi iletiyorum.” sözlerini sarf etti.

Ödülü tüm madenciler adına aldılarPlaketini ATO Başkanı Dr. Muharrem Baytemür’den alan Adıyaman Tabip Odası Başkanı Dr.İsmail Tosun deprem bölgesinde olumsuzlukların hala devam ettiğini özellikle temiz suya ulaşma konusunda ciddi sıkıntılar yaşandığını kaydetti.

Deprem sürecinde arama kurtarma çalışmalarında birçok tehlikeyi göze alarak çalışan madenciler de unutulmadı. Bağımsız Maden İşçileri Sendikası ve Genel Maden İşçileri Sendikası da depremde yaptıkları çalışmalardan ötürü ödüle layık görüldüler.

Bağımsız Maden İşçileri Sendikası’nın plaketini Başkan Gökay Çakır’a ATO Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Alpertan Açar, Genel Maden İşçileri Sendikası adına törene katılan Ümit Yıldızhan ve Serhat Aydın’a  plaketi Dr. Buket Gülhan verdi. Madenciler ödülü tüm madenciler adına aldıklarını kaydettiler.

“Sağlık hizmetini kesintisiz sürdürdüler”

Kendileri de depremzede olmalarına karşın özveri ile sürdürdükleri çalışmalar nedeniyle Elbistan Devlet Hastanesi Başhekimliği de ödüle hak kazandı. Yakınını kaybettiği için törene katılamayan hastane Başhekimi Dr. Safinur Koska’ya plaketlerini ileteceklerini söyleyen ATO Genel Sekreteri Dr. Mine Coşkun şu sözleri kaydetti: “Elbistan depremin merkeziydi ancak Elbistan Devlet Hastanesi yıkılmadı. Sismik izolatörün ne işe yaradığını biz orada gördük. Hiçbir karo oynamadan hastane yerinde kaldı. Bölgenin tüm yükünü çekerek sağlık hizmetini kesintisiz olarak gerçekleştirdiler. Kendileri de depremzede olmalarına rağmen sağlık hizmetini sürdürmeye çalıştılar. Aynı zamanda sağlık çalışanlarının ailelerine de kucak açtılar. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz, ödüllerini ulaştıracağız.”

“Keyfe keder bir baskı ve hukuksuzluğa şahit oluyoruz”

Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının hak mücadelesini ve halkın sağlık hakkını yansıtan yayınları için Evrensel Gazetesi muhabiri Kübra Kırımlı’ya plaketini ATO Yönetim Kurulu üyesi Dr. Ümit Yaşar Öztoprak takdim etti. Kırımlı yaptığı konuşmada ‘İfade özgürlüğü hiçbir dönemde görmediği baskıyı görüyor. Keyfe keder bir baskı ve hukuksuzluğa şahit oluyoruz.’ Basın da bu hukuksuzluktan maalesef nasibini alıyor. Ancak gördüğü tüm baskılara ve Basın İlan Kurumu’nun hukuksuz cezalarına rağmen bize sağlık alanında tartışma zemini açan gazetem Evrensel’e ve yol arkadaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim. Sağlık Olsun programında korkmadan, gördüğü cezalara rağmen iyi hekimlik değerlerinden vazgeçmeyen toplum sağlığının iyileşmesi için mücadele eden hekimlere de teşekkürü bir borç bilirim.” diye konuştu.

“Bu ödülü gerçek anlamda gazetecilik yapanlara adıyorum”

Halk TV ekranlarından depremzede yurttaşların sorun ve sıkıntılarına ayna tutan yayınları için Ferit Demir’e plaketini ATO Yönetim Kurulu üyesi Dr. Asuman Doğan verdi. Aldığı ödülün kendisi için çok anlamlı olduğunu belirten Demir sözlerini ‘İnsanların hayata tutunması için Türk Tabipleri Birliği, Ankara Tabip Odası ve diğer tabip odaları inanılmaz işler yaptılar. Ben bu ödülü deprem bölgesinde gerçek anlamda gazetecilik yapan, kimseye yaranmak için haber yapmayan, vatandaş gazeteciliği yapan gazeteciler adına alıyorum.” diye sürdürdü.

Gerici yapıların iç yüzünü ortaya çıkartarak kamu vicdanını harekete geçiren özel haberi için basın özel ödülüne layık görülen Timur Soykan yurtdışında olduğu için törene katılamadı. Kendisi adına ödülünü gazeteci meslektaşı Ferit Demir Dr. Asuman Doğan’dan aldı. Tören müzik dinletisi ile son buldu.