Dr. Ayşe Uğurlu: “Hekimlik Hayatım Boyunca İyi Hekimlik Değerlerini Gözettim”

Katıldığı basın açıklaması nedeniyle Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Tıp Bölümü’nde görev yaparken Temmuz ayında açığa alınan ve devlet memurluğundan çıkarılması istenen Dr. Ayşe Uğurlu hakkındaki iddialar düştü. Dr. Uğurlu’ya görevine dönebileceği bildirildi.

Hekim Postası

Yaklaşık 3 yıl önce katıldığı bir basın açıklaması nedeniyle Temmuz ayında açığa alınan ve devlet memurluğundan çıkarılması istenen Dr. Ayşe Uğurlu için 18 Eylül’de ATO ve SES tarafından Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde bir basın açıklaması düzenlendi.

Basın açıklamasında söz alan ATO Yönetim Kurulu üyesi Dr. Onur Erden yaşananları özetleyerek “Burada bir haksızlık hukuksuzluk var çünkü yapılan basın açıklaması başta yaşam ve sağlık hakkı olmak üzere temel insan haklarını ve etik değerleri savunmak üzerineydi. Bir hekim doğal olarak bir insan hakları savunucusudur. Dr. Ayşe Uğurlu aslında hekimlik yapmıştır; yaşamı savunmuştur. Bu aslında bir suç değil yegane görevimizdir. Dr. Ayşe Uğurlu’ya uygulanan siyasal bir şiddettir.” diye konuştu.SES Ankara Şube adına basın açıklamasını okuyan Sabiha Akdeniz Günay, Dr. Ayşe Uğurlu’nun 25 Temmuz 2023 tarihinde 2 ay süreyle açığa alındığını ve Ankara İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde devlet memurluğundan çıkarma istemiyle Sağlık Bakanlığı Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edildiğini söyledi.

Dr. Ayşe Uğurlu’nun mesleğinin gereğini yerine getiren bir hekim olduğunu vurgulayan Günay, Dr. Ayşe Uğurlu hakkındaki mesnetsiz soruşturma ve cezaların geri çekilmesini talep etti. KESK Eş Başkanı Mehmet Bozgeyik ve TTB Genel Sekreteri Dr. Vedat Bulut da yaptıkları konuşmalarla Dr. Ayşe Uğurlu’ya desteklerini sunarak sürecin takipçisi olacaklarını vurguladılar.

Konuşmaların sonunda söz alan Dr. Ayşe Uğurlu 33 yıldır hekimlik yaptığını belirterek “Hekimlik hayatım boyunca iyi hekimlik değerlerini gözettim. İnsan hakları mücadelesinin yanında var oldum. Bundan sonra bu mücadeleyi sürdüreceğim, hekimlik yapacağım. İdari soruşturmanın hakikaten bir garabet olduğunu söylemek istiyorum çünkü hakkımda herhangi bir adli soruşturma olmaksızın, ifadem alınmaksızın sadece Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Bakanlığı üzerinden yürütülen bir soruşturmayla karşı karşıyayım. Bu masumiyet karinesine de aykırı bir durum. Haksız ve hukuksuz uygulamadan bir an önce vazgeçilmesini, iyi hekimlik değerleriyle yeniden görevime dönmeyi istiyorum. İnsan hakları mücadelesinden hiçbir kurum beni uzaklaştıramaz” sözlerini kaydetti.

Dr. Ayşe Uğurlu için yapılan açıklamalar ve hukuki girişimler sonucunda savcılık soruşturması takipsizlikle sonuçlandı. 18 Eylül’de düzenlenen basın açıklamasından yaklaşık 1 ay sonra görevine dönebileceğinin bildirilmesi ile Dr. Ayşe Uğurlu hakkındaki keyfi ve hukuksuz uygulama sona ermiş oldu.