Sağlıkta Şiddete Karşı Her Yönüyle Mücadelemiz Devam Edecek

Hastası tarafından uğradığı saldırı sonucu görevi başında hayatını kaybeden Dr. Fikret Hacıosman TTB’nin çağrısı ile yurt genelinde hekim ve sağlık çalışanları tarafından anıldı.

Hekim Postası 

Dr. Fikret Hacıosman’ı anmak için TTB Genel Merkezinde Ankara Tabip Odası (ATO) ve TTB Merkez Konseyi’nin katılımıyla bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya Genel Sağlık-İş Sendikası ve TTB Asistan Hekim ile Tıp Öğrencileri Kolu da katıldı.

Ortak açıklamayı okuyan ATO Genel Sekreteri Dr. Mine Coşkun, Sağlık Bakanı’na seslenerek, “Günde en az 100 sözel ve fiziksel şiddetle karşılaştığımız, hekimlerin yüzde 84'ünün en az bir kere şiddete maruz kaldığı çalışma koşullarındayız. Artık canımıza da kasteden bu sorunlarımıza karşı halen sadece tweet atmakla mı yetineceksiniz? Hekimlerin, sağlık emekçilerinin yaşadıkları sorunlar için tek yapabileceğiniz bu mu?” dedi.

2003’ten beri Sağlıkta Dönüşüm Programının şiddeti daha çok arttıracağını söylediklerini hatırlatan Dr. Coşkun sözlerini  “Sağlıkta şiddet nedeniyle 1988’de kaybettiğimiz Dr. Edip Uğurcan Kürklü dışındaki tüm meslektaşlarımızı ne yazık ki yaratılan tüketici sağlık politikalarının hızla bizleri de tükettiği son 20 sene içerisinde kaybettik” diye sürdürdü.

Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde yaşanan silahlı saldırıya da değinen Dr. Coşkun yetkililere "silahla hastaneye bu kadar rahat girip ateş edilmesi, Sağlık Bakanı ve diğer yetkililerin önlem alma konusunda harekete geçmeleri için yeterli değil midir?" sorusunu yöneltti.

Şiddete karşı meslektaşlarımız ve toplumla dayanışmamızı sürdüreceğiz

Dr. Coşkun sözlerini "Yakın zamanda Van’da yaşanan sağlıkta şiddet olayında ciddi şekilde zarar gören hekim arkadaşımıza, Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi’nde ölümden dönen hekim ve güvenlik görevlisi arkadaşlarımıza bir kez daha geçmiş olsun dileklerimizle acil şifalar diliyor; şiddete dur demek için meslektaşlarımız ve toplumla dayanışmamızı sürdüreceğimizi belirtiyoruz. Yaşamı ve yaşatmayı kendine şiar edinmiş bir mesleğin mensupları olarak sağlıkta şiddete karşı her yönüyle mücadelemiz devam edecek: Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz.” diyerek bitirdi.