5 Hastanenin Daha Kapatılması Gündemde

Aralarında Ankara Tabip Odası’nın da bulunduğu 122 örgütlü kurumdan oluşan Hastanemi Açın Platformu, Etlik Şehir Hastanesinin açılmasıyla 5 kamu hastanesinin daha kapatılacak olması sebebiyle bir basın açıklaması düzenledi.

Hekim Postası

Açıklama kapatılması planlanan hastanelerden biri olan Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde 11 Ocak 2022 Salı günü yapıldı.  Açıklamaya platform bileşenlerinin yanı sıra CHP Ankara Milletvekilleri Dr. Murat Emir, Gamze Taşcıer ile HDP  Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik de destek verdi.

Basın açıklamasını ATO Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ayşe Uğurlu okudu. Dr. Uğurlu,  Ankara Şehir Hastanesinin açılması ile Ankara Numune Hastanesi, Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi, Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi, Ankara Atatürk Hastanesi, Ankara Fizik Tedavi Hastanesi, Dışkapı Çocuk Hastanesi nasıl kapatıldıysa şimdi de Etlik Şehir Hastanesinin açılması ile Dr. Sami Ulus Hastanesi, Dışkapı Yıldırım Beyazıt Hastanesi, Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Hastanesi, Etlik Zübeyde Hanım Doğumevi ve Ulucanlar Göz Hastanesinin kapatılmak istendiğini söyledi.

Pek çok hekim ve sağlık çalışanı ya emekliliğini istediği ya istifa etti

Dr. Uğurlu,  Ankara Şehir Hastanesinin pandemi hastanesi olması ile salgın dışı hastalara ayrılan hastane kalmadığını ve bu süreçte Covid dışı hastalıklara bağlı ölümlerde bir artış yaşandığını kaydetti.  Kapatılan hastanelerdeki sağlık emekçilerinin durumunu da aktaran Dr. Uğurlu, sağlık çalışanlarından işsiz kalanların olduğunu, çalışma koşullarının ağırlaştığını, ulaşımı zor, kreşi olmayan şehir hastanesine gitmeye zorlandıklarını, pek çok hekim ve sağlık çalışanının ya emekliliğini istediğini ya istifa ettiğini söyledi.

Dr. Uğurlu yapılması gerekenleri kapatılan hastanelerin açılması, kapatılacağı için yıllardır hiçbir yatırım yapılmayan hastanelerin güçlendirilerek, ihtiyaç duyulan yatırımlarla tarihi kimlikleri ve işlevleri korunarak sağlık hizmeti vermeye devam etmesi olarak sıraladı. 

Basın açıklamasının ardından söz alan SES Ankara Şube Eş Başkanı Dr. Nazan Karacabey şehir hastanelerinin nitelikli sağlık hizmeti vermeye değil sağlık turizmine hizmet ettiğini belirterek  ekonomik seviyesi düşük halkın bu hastanelerde hizmet alma şansının sıfıra indiğini kaydetti.

Şehir Hastanelerinin rant sağlamak dışında bir amacı yok

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer yaptığı konuşmada “Maalesef AKP’nin ranta dayalı politikalarının bedelini en çok kadınlar ve çocuklar ödüyorken bugün bu hastanenin kapatılıyor olması da yine kadınların ve çocukların mağdur edildiği bir gidişatın göstergesi. İçinde bulunduğumuz yerdeki esnafın, sağlık çalışanlarının yaşayacağı mağduriyet de cabası. AKP’nin vatandaşın sağlığından değil de ranttan yana bir tercihte bulunan bu anlayıştan bir an önce  vazgeçmesi gerekir. Geçmeyeceklerse de  şundan emin olun ki ilk seçimde halktan yana bir sağlık anlayışını yeniden hayata geçireceğiz” dedi.

CHP Ankara Milletvekili  Dr. Murat Emir, Dr. Sami Ulus Çocuk Hastanesi’nin kapatılmak istenmesinin tek sebebinin şehir hastanesine hasta bulmak olduğunu kaydetti. Dr. Emir “İktidarın düşündüğü halkın sağlığı değil, şehir hastanelerini işleten çete müteahhitlerinin kasaları ve cepleri” sözlerini kaydetti.

HDP Iğdır Milletvekili Dr. Habip Eksik de bütçe görüşmesinde sağlığa ayrılan 116 milyar TL bütçenin 22 milyar TL’den fazlasının şehir hastanelerine aktarıldığı bilgisini verdi. Şehir hastanelerinin rant sağlamak dışında bir amacı olmadığını vurgulayan Dr. Eksik, bu hastanelerin insan sağlığının önündeki en büyük engel olduğunu kaydetti.