Halk Sağlığı

2022 Yılında Günde 5 İşçi Yaşamını Kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi 2022 iş cinayetleri raporunu yayımladı. Rapora göre yıl içinde nerdeyse günde 5 işçi iş cinayetleri nedeniyle yaşamını kaybetti.

Okumaya devam et ...

Sağlıkta Demokratik Mücadele Örneği: HPV Aşı Kazanımı

UMAG öncülüğünde gazeteci yazar Uğur Mumcu ve katledilen aydınlar anısına yürütülen 30. Adalet ve Demokrasi haftası kapsamında Ankara Tabip Odası tarafından "Sağlıkta Demokratik Mücadele Örneği: HPV aşı kazanımı” başlıklı panel düzenlendi.

Okumaya devam et ...

HPV Aşısı Lüks Değil Haktır

Ankara Tabip Odası Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Komisyonu yaptığı açıklamada HPV aşısının bir lüks değil hak olduğunu vurgulayarak bir an önce ulusal aşı takvimine alınması gerektiğini kaydetti.  

Okumaya devam et ...

İklim Değişikliği En Önemli Halk Sağlığı Sorunları Arasında

Halk Sağlığı alanında yaptığı kapsamlı çalışmalar ile tanınan Dr. Cavit Işık Yavuz ile iklim krizinin detaylarını Hekim Postası için konuştuk.

Okumaya devam et ...

Pandemi Hekime Müracaatı Azalttı

Sağlık Bakanlığı 2020 Sağlık İstatistikleri Yıllığını yayımladı. Pandemi koşullarının etkilerinin görüldüğü rapora göre hastaneye başvuru oranlarında bir önceki yıla göre düşüş yaşandı.

Okumaya devam et ...

Sağlığa Süre Engeli

Pandeminin etkili olduğu 2 yıl boyunca azalan hekime müracaat sayısı, pandeminin bitmesi ile yeniden yükselişe geçti. Hastane koridorlarında uzun hasta kuyrukları oluşurken MHRS’den randevu alamamak veya alınan randevu süresinin kısıtlılığı nitelikli sağlık hakkına erişime engel oluyor.

Okumaya devam et ...