Dışkapı İçin Yıkım Kararı Çıktı

 

Seçim öncesinde kapatılmayacak vaadinde bulunan kamu hastaneleri için düğmeye basıldı. Ankara Tabip Odası’nın yaptığı açıklamaya göre Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi depreme dayanıksız olduğu gerekçesi ile yıkılacak.

Hekim Postası

Bilkent Şehir Hastanesinin açılmasıyla kapatılan 6 kamu hastanesinin yanına Etlik Şehir Hastanesinin açılması ile 5 kamu hastanesinin daha ekleneceği gündeme gelmişti.  Ancak seçim öncesi Sağlık Bakanı bu hastanelerin kapatılmayacağını kamuoyuna duyurdu. Seçim sonrasında ise  Bakanın kapatılmayacağını belirttiği ve Ankara’nın hem acil hem poliklinik başvuruları bakımından hasta yoğunluğunun büyük bölümünü taşıyan Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi için yıkım kararı çıktı.

Depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle yıkılacağı ve yerine 600 yataklı EAH yapılacağı belirtilen hastanenin depreme dayanıksız raporunu talep eden ATO ile bu rapor paylaşılmadı. ATO durumu yaptığı açıklama ile kamuoyuna duyururken raporun paylaşılmamasının sebebini belki de böyle bir raporun olmamasına bağladı.

ATO yaptığı açıklamada ihale ve ihaleyi alan firmalar yönünden birçok soru işareti barındıran süreç sonunda yıkılması planlanan hastanelerde çalışan hekim ve sağlık çalışanlarının uzun süredir maddi ve manevi mağduriyet yaşadığını belirtti.

Taşınma sürecinin yeni mağduriyetlere yol açmaması, atama ve görevlendirmelerin hekim ve sağlık çalışanlarının talepleri doğrultusunda yapılması gerektiğini kaydeden ATO gerek hastanenin yeniden yapım sürecinin gerekse sağlık çalışanlarına yönelik tutumun takipçisi olacağını duyurdu.