Dolu Randevuya “Randevusuz Bakın” Çözümü

MHRS üzerinden poliklinik hizmetleri için randevu bulamama sorununu Bakanlık “randevusuz hasta bakılacak” kararı ile aşmaya çalışılıyor. Sağlık Bakanlığı hastanelere gönderdiği yazı ile poliklinik hizmetlerinin randevulu ve randevusuz olarak sunulacağını duyurdu.

Hekim Postası

Kamu Hastaneler Genel Müdürlüğü aracılığı ile 81 il valiliğine Mart ayında gönderilen yazı ile Covid-19 salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetme ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutmak amacıyla Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde tam kapanma döneminde alınan kararlar doğrultusunda uyulacak tedbirlerin yer aldığı 27.4.2021 tarihli yazının 1. maddesinde değişikliğe gidildi. Yapılan değişiklik ile birinci maddede yer alan “Poliklinik muayenelerinin sadece MHRS üzerinden randevu alınarak gerçekleşmesi, randevusuz hasta kabul edilmemesi” talimatı kaldırıldı. Bunun yerine Bakanlık Covid-19 salgınında normalleşme sürecine geçilmiş olması nedeniyle, Bakanlığın hedefleri ve hastanelerin planlaması çerçevesinde poliklinik hizmetlerinin randevulu ve randevusuz olarak sunulacağını duyurdu.

Hastanelere gönderilen yazının ardından Ankara’da Gazi Mustafa Kemal Devlet Hastanesi binasına “Randevusuz Hasta Bakılmaktadır” yazan pankart asıldı. MHRS üzerinden açılan tüm randevular dolarken bir de randevusuz hastaların bakılmaya başlanmasının yaratacağı sorunlara dikkat çeken ATO Genel Sekreteri Dr. Mine Coşkun, düzenleme ile ilgili şunları söyledi: “10 dakika arayla MHRS randevularının dolu olduğu ortamda, yatan hasta konsültasyonları-acil hastalar-randevu alamayan yaşlı hastalar-kontroller-sağlık kurulları nedeniyle doktorların baktığı poliklinik sayısı günde minimum 60-70’ler düzeyindedir. Hekimler sekreterlerinin olmadığı şartlarda, özveriyle bu kadar hastayı muayeneye ve tedaviye çalışırken böyle bir afişin asılması mobbinge ve şiddete davetiye çıkarmak demektir. Yoğunluk nedeniyle doktorların muayene taleplerini geri çevirmesi her zaman olduğu gibi hastalarla doktorları karşı karşıya getirecek, mobbing ve şiddet artacaktır.” Dr. Coşkun randevulu ve randevusuz hasta bakılmasının dayatılmasının sağlık sisteminin sorunlarını arttırmanın yanında hekimlerin tükenmesine ve umutsuzluklarının artmasına yol açacağını sözlerine ekleyerek en kısa sürede bu yanlıştan vazgeçilmesini istedi.