Hijyen Ürünlerine Yapılan Zamma ATO’dan Tepki

Ankara Tabip Odası (ATO)  yaşanılan ekonomik kriz karşısında hijyen ürünlerinin KDV oranının yüzde 8’den yüzde 20’ye çıkarılmasına halk sağlığını etkileyeceği gerekçesiyle tepki gösterdi.

Hekim Postası

Hükümetin ekonomik kriz karşısında bulduğu çözümlerden biri de hijyen ürünlerinin fiyatlarını artırmak oldu. Resmi Gazete’de yayımlanan 7 Haziran 2023 tarihli kararla kişisel temizlik ve hijyen malzemelerinin KDV oranları yükseldi.  Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında daha önce yüzde 8’lik KDV uygulanan sabun, şampuan, deterjan, dezenfektan, ıslak mendil,  tuvalet kâğıdı, kâğıt havlu, kâğıt mendil ve peçetenin vergi oranı yüzde 20'lik dilime girdi. 

KDV oranlarında yapılan artışla birlikte hijyen ürünlerinde fiyat artışı yaşanacağına dikkat çeken ATO yaptığı açıklamada "Artan fiyatlar nedeniyle erişim azaldığı oranda bu ürünlerin kullanımı ya aksayacak; yahut daha düşük fiyatlı ancak daha niteliksiz ürünlerin kullanımından kaynaklı sağlık sorunları baş gösterecektir. " ifadelerini kullandı.  

Genel ve kişisel hijyenin sağlanmasında temizlik ve hijyen malzemelerinin önemine değinilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:  “Bu malzemelere erişimin kolaylaştırılması, hijyen kuralları dahilinde düzenli kullanımı, bu doğrultuda kamu politikasının oluşturulması enfeksiyon ve salgın hastalıkların oluşumunu ve yayılmasını en aza indirir”

ATO yaptığı açıklama ile vergi artışının geri çekilmesi, vergi politikalarında kamu yararı gözetilerek çalışan ve yoksul sınıfın gözetilmesini talep etti.