HPV Aşısı Lüks Değil Haktır

Ankara Tabip Odası Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Komisyonu yaptığı açıklamada HPV aşısının bir lüks değil hak olduğunu vurgulayarak bir an önce ulusal aşı takvimine alınması gerektiğini kaydetti.  

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği tarafından açılan davalarda edinilen kazanımların hatırlatıldığı açıklamada tek tek kazanılmış davalardan öte HPV aşısının ulusal bağışıklama kapsamına alınarak bilimsel ölçütler çerçevesinde aşı kapsamına giren kişilere ücretsiz uygulanması gerektiği belirtildi.  

HPV kaynaklı kanser risklerine değinilen açıklamada “Güncel olarak aşı olmak ya da aşıyı çocuklarına yaptırmak isteyen insanlar, aşılara ücretlerini ödeyerek ulaşabilmektedir. Aşının ücreti ne yazık ki artan döviz kurları ile birlikte sürekli yükselmektedir.  Temel ihtiyaçlarını bile zor karşılayabilen insanlar için HPV aşısını yaptırmak bir lükstür. Esas olan kamu destekli ve ücretsiz bir aşıya erişimin sağlanmasıdır. . Aşıya erişimle ilgili ekonomik eşitsizlik aynı zamanda sınıfsal eşitsizlikleri de ortaya çıkarmaktadır. Aşı bir kamusal hak, aşıya erişim de bir halk sağlığı sorunudur.” ifadelerine yer verildi.