Kazanan Hekimler ve Meslek Örgütümüz Olacak

Katıldığı bir televizyon programında adli tıp hekimi unvanı ile yaptığı konuşma sonrası siyasi iktidar tarafından hedef haline getirilerek tutuklanan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı yargılandığı davanın üçüncü duruşmasında 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılarak tahliye edildi.

Dr. Fincancı’nın tahliyesi üzerine ATO’dan yapılan açıklamada “tahliye kararına rağmen hakkında verilen mahkûmiyet kararı hukuk devleti vasfını yitirdiğimizin, hukukun üstünlüğü ilkesinin çiğnendiğinin açık göstergelerinden birisidir.” denildi.

Dr. Fincancı hakkında başlatılan linç kampanyasının meslek birliği ve tabip odalarının Anayasal varlıklarını sona erdirmeye kadar getirildiğine dikkat çekilen açıklamada “İyi hekimlik değerlerini savunan, bilimin ve gerçeklerin ışığında hareket eden, hekimlerimizin ve yurttaşlarımızın haklarını savunan TTB ve tabip odalarına yönelik saldırıları geçmişten tanıyoruz. Siyasi iktidarlar tarafından Meslek Birliğimizi hedef alan siyasi projelerin ne ilk olduğunu ne de son olacağını biliyoruz.  Geçmişte olduğu gibi bugün de kazanan, hekimler ve meslek örgütümüz olacaktır. TTB’nin de, ülkemizin de karanlığa teslim olmasına izin vermeyeceğiz.” ifadelerine yer verildi.