Lokman Hekim Üniversitesi Kuruluyor

AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’ın “Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ile gündeme gelen Lokman Hekim Üniversitesi’nin kuruluşu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak 7063 sayılı Kanun’la birlikte Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Ankara’da faaliyet gösteren Lokman Hekim Hastanesi, Sevgi Vakfı’yla bir araya gelerek Lokman Hekim Üniversitesi’ni kuracak. Bu üniversite; tıp fakültesi, sağlık bilimleri fakültesi, diş hekimliği fakültesi, eczacılık fakültesi, spor bilimleri fakültesi, meslek yüksekokulu ve sağlık bilimleri enstitüsünden oluşacak.

Lokman Hekim Üniversite’ni hayata geçirecek Sevgi Vafkı, Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulunda yer alan isimlerle dikkat çekiyor.

AKP’den 26. Dönem Tokat Milletvekili, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanvekili Celil Göçer de Vakfın Mütevelli Heyetinde yer alan isimlerden birisi.

Sevgi Vakfı Başkanı Mehmet Altuğ birkaç ay önce basına verdiği demeçte bitkileri ve modern tıbbı birbiriyle kaynaştıracaklarını, ilaçsız ya da daha az ilaçla tedavi, alternatif tedavi üzerinde duracaklarını belirtmişti.

Lokman Hekim Hastaneleri Genel Müdürü Mustafa Sarıoğlu konuyla ilgili daha önce basınla şu bilgiyi paylaşmıştı: “Lokman Hekim Üniversitesi’nde modern batı tıbbı ile geleneksel doğu tıbbını bir araya getirmek istiyoruz. Anadolu’nun eşsiz endemik bitki örtüsü ile yeni ilaçlar ve tedaviler araştırılacak. Bitkilerden tedaviyi amaçlayan Fitoterapi ve Fitofarması çalışmaları yapılacak”.

Sevgi Vakfı’nın dikkat çeken başka bir özelliği de resmi internet sitelerinde yer alan bilgilere göre “Gerekli görülen yerlere Kur’an kursu, imam hatip okulu ve yüksek İslam Enstitüsü için lüzumlu binayı kiralayarak, satın alarak veya inşa ederek temin etmek; tadilat, bakım ve onarımlarını sağlamak” gibi eğitimde dinselleşmenin önünü açan uygulamaları tanıması.