Meclis’in Hekim Milletvekilleri

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM)  girecek milletvekilleri 14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı birinci tur ve milletvekilliği seçimleri ile belirlendi. Seçimin ardından Meclis’te yer alan 32 sandalye hekim milletvekillerinin oldu. 28. Yasama Döneminde Meclis’te hekim milletvekilleri ile birlikte toplam 49 sağlık emekçisi vekil yer alacak.

Hekim Postası

TBMM’ye  girecek milletvekilleri 14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı birinci tur ve milletvekilliği seçimleri ile belirlendi. Geçen süre zarfında 28. Yasama Döneminde Meclis’e girmeye hak kazanan vekiller ile ilgili detaylar da netleşti.

Seçim sonuçlarına göre TBMM’de  yer alan 600 sandalyenin 32’si hekim milletvekillerinin oldu. Hekim milletvekilleri dışında 10 eczacı, 3 diş hekimi, 1 ebe, 1 fizyoterapist, 2 sağlık memurunun da Meclis’e girmesi ile 28. Dönemde 600 sandalyenin 49’unda sağlık çalışanı vekiller oturacak.

Ankara vekilleri

Yeni dönemde Ankara 8 vekille Meclis’e en fazla hekim ve sağlık çalışanı vekil gönderen il oldu. Ankara’dan 5 hekim ve 3 sağlık çalışanı vekil çıktı. Ankara’dan Meclis’e girmeye hak kazanan isimler arasında CHP milletvekilleri Dr. Aylin Yaman, Dr. Murat Emir, Dr. Tekin Bingöl ve Eczacı Gamze Taşcıer; İyi Parti milletvekilleri Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba ve sağlık memuru Yüksel Arslan; AKP milletvekili Dr. Leyla Şahin Usta; Gelecek Partisi milletvekili diş hekimi Mustafa Nedim Yamalı yer aldı. 

Hekim ve sağlık çalışanı vekil çıkaran diğer iller arasında Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Antalya, Balıkesir, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Bursa, Elazığ, İstanbul, Kahramanmaraş, Kırşehir, Kocaeli, Konya, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Uşak ve Zonguldak bulunuyor.