Sağlıkta Demokratik Mücadele Örneği: HPV Aşı Kazanımı

UMAG öncülüğünde gazeteci yazar Uğur Mumcu ve katledilen aydınlar anısına yürütülen 30. Adalet ve Demokrasi haftası kapsamında Ankara Tabip Odası tarafından "Sağlıkta Demokratik Mücadele Örneği: HPV aşı kazanımı” başlıklı panel düzenlendi.

29 Ocak 2023 Pazar günü Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirilen panelin moderatörü ATO Yönetim Kurulu üyesi Dr. Asuman Doğan yürüttü. Panele konuşmacı olarak  Boyun Eğmeyen İlaç Emekçileri Sözcüsü Eczacı Cem Kılınç, Kadın Dayanışma Komiteleri Sözcüsü Gizem Batı Ayaz ve Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği  Avukatı Hediye Gökçe Baykal katıldı.

Dr. Asuman Doğan aşının bir hak olduğunu koruyucu hekimliğin öncelenmesi gerektiğini belirtti. Ülkemizin aşıda ve ilaçta dışa bağımlı hale gelmesini ve aşı takviminde yer alan pek çok aşıya erişimde dahi sorun yaşanmasını eleştiren Dr. Asuman Doğan “Dünyada 100’den fazla ülkede ulusal aşı takviminde yer alan HPV aşısı ülkemizde de aşı takvimine alınmalı ve 9–14 yaşındaki tüm çocuklar aşılanmalıdır. Bakanlığın aşıya 18 yaş sınırı koyması bilimle bağdaşmayan gerici bir zihniyetin ürünüdür. Bu zihniyetle, laiklik ve bilimsel gerçekleri savunarak mücadele edeceğiz” dedi.

Eczacı Cem Kılınç, Kadın Dayanışma Komiteleri Sözcüsü Gizem Batı Ayaz, Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği  Avukatı Hediye Gökçe Baykal da yaptıkları konuşmalarda HPV aşısı ulusal aşı takvimine alınana kadar mücadalenin süreceğini vurguladılar.